مهاجرت به کانادا از طریق استارت اپ
مهاجرت به کانادا از روش های مختلفی امکان پذیر است. روش های مهاجرت، روز به روز در حال افزایش هستند و البته هر کدام هم سختی های مختص خودشان را دارند. این شمایید که باید بررسی کنید برای مهاجرت به یک کشور، شرایط تان به کدام یک از روش ها نزدیک می باشند. 
در ابتدا، راه های مهاجرت فقط از طریق کار، تحصیل و یا سرمایه گذاری بود. اما کم کم روش های دیگری هم اضافه شد که به بسیاری از افراد خواهان مهاجرت شور و شوق و امید دوباره بخشید. یکی از این روش ها، مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ می باشد. در روش استارتاپ (start up) افرادی که دارای یک ایده ی جالب و پر بازده باشند، می توانند برای مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ اقدام کنند. البته این روش هم مانند هر روش دیگری، شرایط و دردسر های خاص خودش را دارد. امروز در این مقاله، قصد داریم تا به صورت کامل و جامع در مورد این شرایط صحبت کنیم. 

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

در روش مهامرت به کانادا از طریق استارتاپ (start up)، گام اول این است که بتوانید با طرحی که ارائه می دهید، یکی از سازمان هایی که اداره کل مهاجرن کانادا معرفی کرده است را پرزنت کنید و آن ها را متقاعد کنید که طرح و ایده ی شما می تواند در کشورشان، قابل سرمایه گذاری باشد و ایجاد اشتغال کند. 
در واقع گام اول، مهم ترین بخش مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ می باشد. پس سعی کنید قبل از هر نوع اقدام برای مهاجرت از طریق استارتاپ، بر روی شفاف سازی ایده و طرح کلی تان زمان بگذارید و جزئیات مفیدی را برای افزایش گویایی و پویایی طرح تان، به آن اضافه کنید. 
گام دوم زمانی است که یکی از آن سازمان ها با اجرایی شدن ایده استارتاپی شما موافقت کرده است. در این مرحله، به شما و تمام اعضای خانواده تان، ویزای استارتاپ تعلق می گیرد و سپس، بعد از چند سال کار بر روی ایده تان و رسیدن به سود دهی، می توانید اامت دائم کانادا یا همان (PR) را بگیرید.

تفاوت مهاجرت از طریق سرمایه گذاری با روش مهاجرت از طریق استارتاپ

در روش مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، شما اطلاعاتی از میزان سرمایه و کسب و کاری که دارید را به سازمام اداره مهاجرت کشور اعلام می کنید و سپس با موافقت این سازمان، سرمایه گذاری و برند سازی در حوزه مربوطه را شروع می کنید.
اما در روش استارتاپ، چون شما سرمایه ای ندارید، ابتدا باید سرمایه را جذب کنید و سپس کارتان را شروع کنید.
سرمایه شما را دولت کانادا تامین می کند و شما مجاز به سرمایه گذاری شخصی نمی باشید. همچنین خط و مشی کاری شما بر اساس قوانین همان سازمان چیده می شود. پس این سازمان ها هستند که با سرمایه گذاری روی طرح شما، از استارتاپ تان حمایت می کنند و ممکن است که از شما بخواهند، تا شما به عنوان یکی از سرمایه گذاران شراکت کنید. 
پس از عبور از این مراحل و ریشه دار شدن ایده استارتاپی شما، به عنوان یک واحد تجاری در کانادا که به صورت یک شرکت سهامی Incorporation فعالیت می کند، ثبت برند کنید. 

شرایط پذیرش ایده شما برای مهاجرت به کانادا

ایده ای که شما در مورو آن صحبت کی کنید، یک طرح کلی دارد؛ اما خب جزئیاتی هم در این میان هستند که برای انتخاب شما به عنوان یک تیم استارتاپی دخیل می باشند. در ادامه به ذکر این جزئیات به صورت موردی می پردازیم. 
۱. در هر پرونده استارتاپی، حداقل پنج غضو متقاضی مهاجرت، باید وجود داشته باشند. 
۲. شرایط هر کدام از این متقاضیان، توسط اداره مهاجرت کانادا، با دقت بررسب می شوند. 
۳. هر کدام از افراد خواهان مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ، باید حداقل ۱۰ درصد از حق رای شرکت را داشته باشند. (مجموعا ۵۰ درصد) 
۴. اگر حتی یکی از متقاضیان تایید صلاحیت نشود، بقیه ی متقاضیان نیز رد می شوند. (حتی در صورت داشتن صلاحیت کافی از نظر اداره مهاجرت کانادا). سیستم یا همه یا هیچ!
۵. افراد متقاضی مهاجرت، باید حداقل ۵۱ درصد سهان شرکت را داشتع باشند. (مقصود شرکای دارای حق رای هستند).

شرایط اخذ ویزای استارتاپ کانادا

گام اول: باید تایید یکی از سازمان های معرفی شده، توسط اداره مهاجرت کانادا را برای ثبت ایده تان به دست آورید. 
گام دوم: تامین سرمایه؛ 
می شود گفت: این مرحله هم سخت است هم آسان! چون تا حدی زیادی به شانس شما بستگی دارد. زیرا با توجه به تایید شدن ایده تان، یعنی استارتاپ شما صلاحیت اجرایی شدن در کانادا و ایجاد شغل را دارد. اما باید دید که شرکتی حاضر می شود که روی طرح شما سرمایه گذاری کند یا خیر!
اگر سرمایه ی شما توسط designated Canadian vanture capital fund تامین شود، شما باید یکی از گروه های تامین هزینه را برای یک سرمایه گذاری حداقل ۲۰۰ هزار دلاری، بر روی ایده استارتاپی تان متقاعد کنید. اسامی این گروه ها به ترتیب زیر است: 
اسامی گروه ها:
BDC Venture Capital
Celtic House Venture Partners
Extreme Venture Partners LLP
Golden Venture Partners Fund, LP
Impression Ventures
Information Venture Partners Management Inc.
Innovation Platform Capital International LP
iNovia Capital Inc
Lumira Capital
Nova Scotia Innovation Corporation (o/a Innovacorp)
OMERS Ventures Management Inc
Pangaea Ventures Ltd
PRIVEQ Capital Funds
Real Ventures
Relay Ventures
ScaleUp Venture Partners, Inc
Top Renergy Inc
Vanedge Capital Limited Partnership
Version One Ventures
Westcap Management Ltd
Yaletown Venture Partners Inc
اما اگر، سرمایه شما توسط designated Canadian angel investor group تامین شود، شما باید یکی از گروه های زیر را برای سرمایه گذاری روی طرح تان متقاعد کنید. میزان سرمایه گذاری در این روش، 75 هزار دلار می باشد. 
اسامی گروه ها:
Canadian International Angel Investors
Ekagrata Inc.
Golden Triangle Angel Network
Oak Mason Investments Inc.
Southeastern Ontario Angel Network
Southwestern Ontario Angel Group
TenX Angel Investors Inc.
VANTEC Angel Network Inc.
York Angel Investors Inc.
اگر هم در Canadian business incubator program پذیرش بگیرید، نیازی به تامین هزینه های اولیه نخواهد بود و باید در یکی از برنامه های آموزشی زیر قبول شوید. 
گام سوم: ارائه مدرک تخصصی زبان از یکی از آکادمی های معتبر؛
زبان اول کشور کانادا انگلیسی و زبان دوم آن فرانسه می باشد. یکی از شرایط مهم و اولیه، داشتن نمره CLB5 در چهار مهارت زبان باشد. (چهار مهارت شامل 1.گفتار2. نوشتار 3. شنیداری 4. قواعد نگارش می باشد.). شما باید در یکی از آزمون ها امتحان دهید و حداقل نمره قبولی را کسب کنید.
گام چهارم: تامین مخارج زندگی و سکونت در کشور مقصد؛
علاه بر تامین سرمایه استارپی تان که توسط سرمایه گذارها جذب می شود، باید هزینه زندگی خود و خانواده تان را نیز تامین کنید. این تامین هزینه، جدای از سرمایه گذاری کسب و کارتان می باشد. بد نیست کمی با آمار و ارقام درگیر شوید تا با دید بازتری اقدام به مهاجرت کنید. پس در ادامه به ذکر هزینه ها به ازای تعداد نفرات مختلف می پردازیم:
تعداد اعضای خانواده سرمایه مورد نیاز
1 نفر $11,824
2 نفر $14,720
3 نفر $18,097
4 نفر $21,971
5 نفر $24,920
6 نفر $28,105
نکته حائز اهمیت: راستش اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ را دارید، باید هر جایی به جز استان کبک را برای سکونت و اجرای استارتاپ تان در نظر بگیرید. اگر فقط و فقط، مقصدتان کبک باشد، باید راه دیگری را برای مهاجرت انتخاب کنید. برای مثال، سرمایه گذاری روش مناسبی برای اخذ اقامت دائم می باشد. 

روش های اقدام برای مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

۱. تماس با مشاوران گروه مهاجرتی کانادا؛
۲. ارائه یک ایده استارتاپی نو با پتانسیل بالا. این طرح، همان چیزی است که می تواند راه مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ را برای شما هموار کند.
۳. شرکای خود را مشخص کنید؛ 
این شرکا، به دو دسته تقسیم می شوند. 
کسانی که از ایران شما را همراهی می کنند و آن ها نیز خواهان مهاجرت هستند. 
شرکایی که مقیم کانادا هستند و بر روی طرح شما سرمایه گذاری می کنند.
۴. نگارش جزئیات طرح و شرح و بسط موضوع؛ طراحی بیزنس پلن استارتاپی به شما کمک می کند تا طرح تان را بهتر معرفی کنید. 
۵. ارائه بیزنس پلن به یک از سازمان های مذکور و دریافت تاییدیه ی آن ها برای شروع همکاری.
۶. پر کردن فرم های مهاجرتی و ارائه آن ها به همراه مدارک لازم به اداره مهاجرت کانادا.
۷. گرفتم پذیرش، پس از مورد قبول واقع شدن طرح استارتاپ و انجام آزمایش های پزشکی و گرفتن گواهی عدم سو پیشینه.

مهاجرت با ویزای کاری، اقامت با ویزای استارتاپی

یک روش دیگر برای اخذ اقامت دائم، از طریق موارد کاری وجود دارد. به این صورت که در ابتدا، مهاجرت به کانادا را از طریق کار انتخاب می کنید و پس از اخذ ویزای کار، ایده استارتاپی خود را ارائه می کنید. البته برای گرفتن ویزای کار نیز باید شرایط مختص به این نوع از مهاجرت را داشته باشید.  در این بخش، به اختصار به بیان این شرایط می پردازیم.
تشکیل پرونده کارفرما نزد اداره مهاجرت و پرداخت هزینه های آن
انتخاب محل زندگی در کشور کانادا، البته به جز استان کبک
امضای یک قرارداد دو جانبه بین شخص و یکی از سازمام های مذکور (Commitment Certificate) و دریافت نامه حمایی (Letter of Support) 
حداقل دو برابر ارقام گفته شده در جدول مذکور، وجه نقد در حساب بانکی شان داشته باشند. این مقدار باید به انداره مخارج زندگی یکسال خود و خانواده شان باشد. 
با اخذ ویزای کار در صورت تاهل، می توانید همسر و فرزندان خود را نیز با خود به کشور مقصد ببرید. البته باید بدانید که شما با آن ویزای کار فقط می توانید روی پروژه ی خودتان کار کنید و نه پروژه های دیگری. اما همسرتان می تواند برای کارفرماهای دیگری نیز کار کند. اما ممکن است برای محل کار همسرتان محدودیت های جغرافیایی در نظر بگیرند؛ اما این محدودیت ها برای تحصیل فرزندانتان نمی باشد.

منظور از designated Canadian venture capital fund چیست؟

این گروه ها که لیست شان را در اختیار شما قرار دادیم، مورد تایید اداره مهاجرت می باشند و متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ می تواند در جهت اجرایی کردن ایده بیزنسی خود جذب سرمایه کند.

منظور از designated Canadian angel investor group چیست؟

توضیح این مورد نیز مشابه مورد قبلی می باشد. در این دسته نیز، گروه های مورد تاییدی هستند که متقاضی می تواند ایده اش را با آن ها در میان گذاشته و در صورت پذیرش، جهت اخذ اقامت دائم و مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ اقدام کند.

آیا پس از دریافت اقامت دائم کانادا، متقاضی مهاجرت حتما باید ایده استارتاپی خود را اجرایی کند؟

پاسخ در کمال ناباوری، خیر است! در صورت اخذ اقامت دائم کانادا، برای ورود به این کشور هیچ تعهد و مسئولیتی از این بابت نخواهید داشت.

چگونه اطمینان حاصل کنیم که شرکت‌های سرمایه‌گذاری معتبر هستند و آیا باید به من نامه‌ای بدهند؟

لیست شرکت ها و سازمان های معتبر در وب سایت اداره مهاجرت کانادا موجود می باشد. در صورت موافقت با بیزنس پلن شما، خود همان سازمان ها یک نامه از طریق ایمیل برای شما و یک نامه نیز برای اداره مهاجرت کانادا ارسال می کنند. 

آیا امکان دارد که دو گروه از ایده استارتاپی ما حمایت کنند؟

بله؛ ممکن است یک شرکت از گروه  angel  و یک گروه از شرکت های venture با ایده شما موافقت کرده باشند. مسئله ی مهم در این حالت، موضوع سرمایه گذاری است. به این صورت که باید حداقل میزان سرمایه گذاری گروه با مبلغ بیشتر جذب شود. یعنی اگر angel، 75 هزار دلار و venture، 200هزار دلار را پیشنهاد می دهند؛ باید مجموعا 200 هزار دلار سرمایه گذاری شود. اما اگر هر دو شرکت angel بودند، باید میزان سرمایه گذاری جذب شده، مجموعا 75 هزار دلار باشد.
امیدواریم که تجربه ی خوبی را در کنار گروه مهاجرتی کانادا داشته باشید. گروه مهاجرتی کانادا، مجری انواع روش های مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ، کار و انواع ویزاهای تحصیلی و خود اشتغالی می باشد. با گروه مهاجرتی کانادا، آسان مهاجرت کنید...
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه مهاجرتی کانادا می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح