مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل
مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، نیازمند ویزای تحصیلی می باشد. ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای موقت درکانادا است که متقاضیان واجد شرایط می توانند به وسیله آن، از مقاطع قبل از مدرسه تا تحصیلات دانشگاهی، به تحصیل درکانادا بپردازند. به همین دلیل مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، می تواند راهی برای گرفتن اقامت برای دانشجویانی باشد که بعد از اتمام تحصیل خود بخواهند کانادا را برای سکونت و کار انتخاب کنند. این انتخاب آن ها از سوی دولت های محلی و فدرال حمایت می شود و در جذب آن ها به عنوان نیروی کار نیز موثر است.

دلایل انتخاب دانشگاه اتاوا برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

همه دلایلی که دانشگاه اتاوا را یکی از مقاصد برای ادامه تحصیل و فراگیری علم برای دانشجویان، به یک هدف مبدل کرده در ادامه خواهیم گفت. این دانشگاه فضا و زمینه لازم را برای پیشبرد اهداف و مرزهای دانش و دست یابی برای آینده ای بهتر را برای دانشجویان را فراهم کرده است.

شرایط تحصیل درکانادا

برای تحصیل درکانادا در درجه اول باید ویزای تحصیلی داشته باشید. داشتن مدرک زبان انگلیسی و فرانسه در مقاطع متوسطه الزامی نیست؛ اما در دهه های اخیر برای تحصیل در مقاطع بالاتر، یعنی کارشناسی وکارشناسی ارشد و دکترا دولت کانادا سخت گیری های خود را در زمینه داشتن مدرک زبان افزایش داده است.
مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، نیازمند ویزای تحصیلی می باشد. ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای موقت درکانادا است که متقاضیان واجد شرایط می توانند به وسیله آن، از مقاطع قبل از مدرسه تا تحصیلات دانشگاهی، به تحصیل درکانادا بپردازند. به همین دلیل مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، می تواند راهی برای گرفتن اقامت برای دانشجویانی باشد که بعد از اتمام تحصیل خود بخواهند کانادا را برای سکونت و کار انتخاب کنند. این انتخاب آن ها از سوی دولت های محلی و فدرال حمایت می شود و در جذب آن ها به عنوان نیروی کار نیز موثر است.
یک نکته مهم: براساس قوانینی که در زمینه مهاجرت به کشور کانادا از طریق تحصیل وجود دارد، افرادی که مشغول تحصیل در دوره های یک ساله یا بیشتر هستند، می توانند برای یک بار اجازه کار در کانادا را بر اساس مدت زمانی که به تحصیل مشغول هستند -تا سقف ۳سال- دریافت کنند. متقاضیان می توانند از مقطع قبل از دبستان تا دبیرستان برای مدارس کانادا درخواست تحصیل بدهند و در نهایت مدرک دیپلم ازکانادا بگیرند. اداره آموزشی هر استان برای متقاضیان برنامه مشخصی دارد و مدارس مشخصی در هر استان برای این امر، با کادر مجرب و آموزش دیده آماده خدمت رسانی هستند.

انواع مدارس در کشور کانادا

مدارس در کانادا به ۲ بخش تقسیم می شوند: عمومی و خصوصی؛ مدارس عمومی دارای گستردگی مباحث قابل ارائه در درس ها و دروس اختیاری هستند و رتبه مدارس بر اساس امکانات و نتایج دانش آموزان دسته بندی می شود. بهترین مدارس  را برای دانشجویان خارجی در نظر می گیرند. متقاضیان مهاجر درکنار یادگیری می توانند با فرهنگ و رسوم کانادا هم آشنا شوند.
 مدارس خصوصی در اندازه ای کوچک تر به ارائه دروس و مطالب فوق برنامه و امکانات ورزشی می پردازند. البته معمولا دارای محدودیت هستند. برای گذراندن دروس اختیاری، هزینه های مدارس خصوصی از دولتی برای خانواده ها بیشتر است و این شامل هزینه های فوق برنامه هم می شود. همه مدارس خصوصی و دولتی دارای کد DLI نیستند و مورد قبول اداره مهاجرت کانادا می باشند؛ ولی در دوره تحصیل چون دانش آموز اجازه کار ندارد، مجوز کار آزاد بعد از تحصیل به دانش آموز داده می شود. هزینه های تحصیل به طور میانگین درتمام ایالت های کانادا در مقاطع دبستان و راهنمایی، در یک سال تحصیلی ۱۳۵۰۰دلار و در مقطع دبیرستان ۱۴۵۰۰ دلار می باشد. علاوه بر این هزینه ها، باید هزینه منزل که سالیانه ۹۰۰ دلار و هزینه بیمه به میزان۴۵۰ دلار در سال و هزینه قیم که می تواند در سال۱۵۰۰دلار باشد را هم در نظر بگیرید. مجموع این هزینه ها به اضافه۳۰ تا ۵۰ دلار در مدارس خصوصی بیشتر است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و شرایط اسکان

برنامه اسکان و مستقرشدن دانش آموز خارجی با خانواده های کانادایی است. زیرا دانش آموز در یک محیط کانادایی نشین و با خانواده ها  زندگی می کند و این مراکز تحت نظر اداره آموزش وپرورش هر ایالت اداره می شوند و مورد بازبینی و سرکشی قرار می گیرند. در این مراکز که بی شباهت به خانواده خود نیست دانش آموز دارای اتاق و تغذیه روزانه است و در کنار خانواده خود زندگی می کند که این امر به بالا بردن سطح زبان و درس خارج از مدرسه کمک می کند.

داشتن قیم در کانادا

دانش آموزان در هر مقطع تحصیلی برای گرفتن ویزای دانشجویی خود ملزم به داشتن قیم کانادایی هستند و این شخص می تواند از طرف قیم خود مدرسه یا اولیا دانش اموز انتخاب شود واین فرد عهده دارمسولیت دانش اموز است ونقطه اتصال دانش اموز با مدرسه است درخارج ازمحیط درس فرد قیم باید دارای اقامت دائم کانادا باشد و حدود ۲۵ سال سن هم داشته باشد و دارای سلامت جسمی وروحی باشد و در مواقعی که خانواده دانش آموز با کانادا اشنایی نداشته باشند این فرد از اداره آموزش پرورش تعیین می شود و هزینه آن از خانواده دانش آموز گرفته می شود.

همراهی دانش آموزتوسط والدین

اداره مهاجرت کانادا به دانش آموز اجازه می دهد تا فقط یکی از والدین او را همراهی کنند و ویزای مربوطه را صادر می کند و والدین دانش آموز می توانند در صورتی که نمی خواهند از سیستم در خانه ماندن استفاده کنند و خانواده و دانش آموز در کنار هم حضور داشته باشند. ویزایی که از این برنامه صادر می شود از نوع توریستی چند بار ورود و بلند مدت است.

شرایط و امکانات همراه با دریافت پذیرش تحصیلی کانادا

برنامه های فرعی بسیاری برای دانش آموزان در زمینه علوم هنر و مهندسی وکسب و کار وجود دارد. این امکان برای شما وجود دارد که بعد از اتمام تحصیلات بتوانید وارد بازار کار کانادا شوید که در سراسر دنیا شناخته شده و معتبر است. شما می توانید از بهترین شرایط زندگی و تحصیل درکانادا استفاده کنید. در دوران تحصیل خود مطالعه روزانه هم داشته باشید چون این موضوع باعث می شود که هم ورود شما به کانادا راحت تر باشد و بعد هم بتوانید اقامت دائم بگیرید و چه چیزی بالاتر از تحصیل درکانادا!

3 گام متداول برای اینکه در کانادا تحصیل کنید

یک برنامه تحصیلی مناسب برای دانشگاه موردنظرتان پیدا کنید
پذیرش بگیرید
نامه پذیرش دانشگاه را برای موسسه ای که مهاجرت کنید انتخاب کرده اید ارسال کنید.

مزایای تحصیلی در کشورکانادا

کانادا دارای سیستم آموزشی قوی و مجهز است که معمولا به شکل ایالتی یا همان استانی اداره می شود. برخی از موارد سیستم آموزشی در کشور کانادا بین استان های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما سیستم آموزشی کل تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد. برای همین استانداردهای آموزشی در سراسر کشور تا حد زیادی یکپارچه باقی می مانند. کشور کانادا هم دارای سیستم آموزش همگانی و هم سیستم آموزش خصوصی است. همچنین این دولت یارانه قابل توجهی به امر آموزش تخصیص می دهد که این یارانه مقاطع کودکستان تا دانشگاه را پوشش می دهد. یعنی به طور میانگین ۶ درصد از کل تولید ناخالص داخلی را صرف سیستم آموزشی می کند. کانادا بیشتر از دیگر کشورهای عضو سازمان ملل به اهمیت همکاری و توسعه اقتصادی در بحث آموزش هزینه می پردازد.

روند کار مدرسه ها در کانادا

تمام مدارس کانادا آموزش به محصلان را از سن ۵ سالگی تا 17 و ۱۸سالگی پوشش می دهند. بر اساس سیستم آموزشی کانادا، دانش اموزان غیر کانادایی برای تحصیل در مدارس دولتی باید بین ۱۰ تا 14 هزار دلار در سال بپردازند. هزینه مدارس خصوصی از این مبلغ بیشتر است. سیستم آموزشی و سطح بندی دانش آموزان در کانادا و استان های مختلف متفاوت است. مدارس ابتدایی شامل سطوح اول تا چهارم و پایه پنجم و ششم و حتی سطح ۷را شامل می شود. مدارس راهنمایی سطوح  6 و 7 و 8 را در برمی گیرند. سطوح گفته شده به منطقه و نوع مدرسه نیز بستگی دارد. دبیرستان سطوح 7 و 8 و 9 را در بر می گیرد. هدایت تحصیلی دانش آموزان را مسئولان مقطع دبیرستان برعهده دارند. دبیرستان درکانادا سطوح  8 تا 12 را شامل می شود. البته به جز استان کبک که دبیرستان هایش سطوح  7 تا 11 را در بر می گیرد.
ساعات مدرسه بین  5 تا 6 ساعت در روز است. البته در مقطع پیش دبستانی که تقریبا نیمی از ساعات روز را تشکیل می دهد‌. 
سال تحصیلی از ماه سپتامبر شروع می شود و تا ماه ژوئن ادامه دارد؛ ولی برخی مدارس تمام طول سال را برنامه آموزشی ارائه می دهند.

تحصیل در دبیرستان های کانادا

دانش آموزان دبیرستانی -مقطع سوم و چهارم- وکسانی که معدل دیپلم آن ها پایین تر از حد نصاب اخذ پذیرش لیسانس در کانادا است می توانند ابتدا دیپلم دبیرستان خود را از یک دبیرستان کانادایی بگیرند و بعد برای دانشگاه اقدام کنند. مدت زمان تحصیل در دبیرستان بستگی به سابقه تحصیلی دانش آموز و نمرات قبولی اش دارد. اما معمولا بین 1 تا 2 سال ااین پروسه طول می کشد.

آموزش در دوره های زبان کانادا

دانش آموزانی که بخواهند در دوره های زبان انگلیسی و فرانسه تحصیل کنند، می توانند از یکی از کالج ها و دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی در کانادا پذیرش بگیرند. مدت این آموزش بستگی به سطح زبان متقاضی دارد و بین 6 ماه تا 1 سال است. محل برگزاری کلاس های زبان درکالج ها دانشگاه ها و موسسات کانادا است.
متقاضی که قصد ادامه تحصیل در دوره های آموزش زبان را دارد گزینه های انتخابی زیادی پیش رویش قراردارد که جهت بهترین انتخاب می تواند با مشاوران شرکت های مهاجرتی مشورت کند تا درکوتاه مدت اخذ پذیرش از کلاس های زبان انجام شود. قابل ذکراست که در حال حاضر سفارت کانادا به متقاضیان ایرانی که فقط در کلاس های زبان در کشور کانادا شرکت کرده باشند، ویزای تحصیلی اعطا نمی کند.

آموزش پس از دوره متوسطه

کشورکانادا دارای بیشترین دانشگاه ها وکالج هاست و بهترین آموزش ها را در زمینه تحصیلی در مقاطع دانشگاهی ارائه می کند. در همه جای این کشور دانشگاه های رسمی و بین المللی زیادی وجود دارد که مدارک تحصیلی که به دانشجویان ارائه می شود در دانشگاه های دیگر معادل آن به رسمیت شناخته می شود و مورد پذیرش قرار می گیرند.
 هرسال تحصیلی در مقطع دانشگاهی از سپتامبر شروع شده و تا آوریل و ماه می ادامه می یابد.  از دو نیم سال یا ترم تشکیل می شود. بسیاری از این آموزشگاه ها امکان گرفتن درس در ماه های تابستان را به عنوان نیم سال سوم برای دانشجویان امکان پذیر کرده اند.
به طورکلی دانشجویان می توانند یک دوره تحصیلی را در ماه سپتامبر یا ژانویه آغاز کنند. کلاس های کالج در طول سال برگزارمی شوند و دانشجویان باید آمادگی تحصیل را درهر زمان از سال داشته باشند. تحصیلات عالیه در کانادا به ۳ قسمت تقسیم می شود:
دانشگاه های پلی تکنیک و موسسات فنی درکانادا و کالج درکانادا 
متقاضیان دوره های فنی مهندسی کاربردی و هنری می توانند پذیرش تحصیل یکی از کالج های کانادا را بگیرند. مدت تحصیل در دوره های کالج بین 2 تا 4 سال است. متقاضیانی که زبان انگلیسی بلد نیستند باید اول در دوره های زبان کالج شرکت کنند. شرکت .... نماینده رسمی تمام کالج های بزرگ شرکت کاناداست. در صورت گرفتن پذیرش  از کالج های معتبرکانادا شانس گرفتن  ویزای تحصیلی با دوره های کالج برای متقاضیان ایرانی زیاد نیست.

سیستم تظبیق واحدهای درسی درکانادا

بسیاری از کالج ها و پلی تکنیک ها طبق توافقی که با دانشگاه های کانادا کرده اند، این شانس را به متقاضیان می دهند که واحدهای درسی پاس کرده درکالج ها را به دانشگاه ها منتقل کنند. این روش در کانادا بسیار اتفاق افتاده و متقاضیانی که صلاحیت علمی ندارند و از نظر زبان در حد دانشگاه معتبری نیستند، ابتدا با ورود به کالج و با داشتن شرط معدل می توانند واحدهای پاس شده را به دانشگاه ترانسفر کنند. این روش در بین دانشجویان بین المللی بیشتر رواج دارد و دانشجو با وارد شدن به کالج می تواند در محیطی ساده تر و با شهریه کمتر به کالج وارد شده و سپس با گذراندن یک یا دو سال و داشتن شرط معدل زبان در دانشگاه مورد نظر ادامه تحصیل دهد.

تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس، بایستی دارای معدل بالا و همچنین نمره زبان انگلیسی خوب باشند. پذیرش در این مقطع بستگی به سابقه تحصیلی و معدل متقاضی دارد. پذیرش لیسانس در همه رشته ها و دانشگاه های کانادا صورت می پذیرد. اگر که متقاضی، نمره زبان کافی کسب نکرده باشد در درجه اول باید در دوره های زبان دانشگاه شرکت کند. دوره لیسانس درکانادا بین 3 تا 4 سال است. برای پذیرش در مقطع لیسانس، متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر باشند. در برخی از استان ها این شرایط وجود دارد؛ یعنی به این شکل که، متقاضی می تواند دوره پیش دانشگاهی را نیز در کانادا به اتمام برساند که معمولا طی دو سال خواهد بود.
در همه استان ها به غیر از استان کبک، پس از سال دوازدهم تحصیلی، مقطع دبیرستان آغاز می شود. دوره لیسانس معمولا  4 سال طول می کشد. در استان کبک دانشجو می تواند پس از سال یازدهم دبیرستان وارد دوره کالج شود؛ یا در دوره پیش دانشگاهی ۲ ساله شرکت کرده و سپس وارد دوره لیسانس شود و۳ساله به اتمام برساند. 

تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسه

دانشجویان بین المللی می توانند تحصیل به یکی از دو زبان رسمی کانادا، یعنی انگلیسی یا فرانسه را انتخاب کنند. برخی موسسات آموزشی به هردو زبان دروس را ارائه می دهند. هر چند برای حضور در هر کدام از سطوح تحصیلی تسلط کامل به هر دو زبان ضرورتی ندارد. در بیشتر بخش های کانادا دروس ارائه شده و آموزش داده شده به زبان انگلیسی می باشد؛ با این وجود آموزش به زبان فرانسه نیز در سطحی وسیع در سراسر کشور ارائه می شود.

مقاطع تحصیلی درکشور کانادا

تحصیل در کانادا، برای دانشجویان بین المللی از دبستان تا دانشگاه ودوره های زبان وجود دارد. کشور کانادا در بین کشورهای دیگر بیشترین سرمایه گذاری را در زمینه تحصیلات دارد و به دانشجویان بورسیه تحصیلی ارایه می کند که این امر منجر شده، سطح کیفیت آموزش و تحصیل در موسسات و آموزشگاه های کانادا در بالاترین سطح خود باشد.

دوره های کالج درکانادا

دوره های کالج، دوره هایی هستند که بیشتر روی مهارت های کاربردی و دوره های مربوط به بازار کار تمرکز دارند. این دوره ها در بین دانشجویان کانادایی و بین المللی حائز اهمیت است و طرفداران بسیاری نیز دارد. شرایط ورود به دوره های کالج از دانشگاه ساده تر بوده ولی برای دریافت ویزای دانشجویی از طریق ثبت نام درکالج کانادا ریسک زیادی دارد و باید همه جوانب را درنظر بگیرید و سپس اقدام کنید. ویزا .... نماینده تمامی کالج های کانادا بوده و در زمینه گرفتن ویزای تحصیلی از طریق کالج تخصصی عمل می کند. انتخاب نوع کالج و نوع دوره درگرفتن ویزای دایم و بعد از تحصیل درکانادا بسیار اهمیت دارد.

دوره فوق لیسانس درکانادا

معمولا بین ۱تا ۲سال است به صورت ریسرچ یا کورس ارائه میشود در دوره های کورس بیسد دانشجو باشرکت در کلاس وگذراندن واحدهای درسی میتواند مدرک فوق لیسانس خود رابگیرد در دوره لیسانس دانشجو باید با کمک استاد راهنمای خود روی موضوعی تحقیق کرده پایان نامه ارائه دهد پیش نیاز اخذ پذیرش مدرک فوق لیسانس درکانادا داشتن مدرک لیسانس بامعدل بالای۱۴،داشتن مدرک ایلتس۶یا۶/۵ دربرخی رشته ها داشتن مدرک زبان برای اخذ پذیرش الزامی نیست.

تحصیل دوره دکترا در کانادا

دوره دکترا معمولا بین ۳تا ۵ سال طول می کشد. در دوره دکترا دانشجو باید یک پروژه را دنبال کند. بیشتر این پروژه ها توسط شرکت های بزرگ اسپانسر می شوند و به همین علت بیشتر پروفسورها به دانشجویان در دوره دکترا کمک تحصیلی ارایه می کنند.
این کمک ها گاهی شهریه دانشجو را هم پوشش می دهد و بعضی اوقات مبلغی اضافه بر آن هم به دانشجو داده می شود تا هزینه های زندگی اش را بتواند بدهد. 
پیش نیاز اخذ پذیرش دکترا در کانادا
  • داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس با معدل بالای۱۴
  • داشتن مدرک ایلتس 6 یا 6.5
در برخی رشته های مهندسی بدون مدرک زبان هم می توان به تحصیل ادامه داد. پذیرش دوره دکترا در کانادا نیازمند پیشینه علمی قوی ای هست.
اگر مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را انتخاب کنید، ما برای شما یک خبر خوش داریم! شهریه تحصیل در کانادا در مقایسه با انگلیس، استرالیا ونیوزلند پایین تراست. برای کمک به هزینه های تحصیل، بورسیه های تحصیلی زیادی وجود دارد و بیشتر آن برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر است. 

شهریه دانشجویان بین المللی در کانادا

میانگین شهریه بین ۱۲۰۰ تا۲۰۰۰۰ دلار در سال است. شهریه دانشجویان بومی کانادا چیزی در حدود ۳۰۰۰ تا۵۰۰۰  دلار است.

چه افرادی از شهریه کانادایی برخوردار هستند؟

شهروندان دارای اقامت دایم درکانادا
افراد محافظت شده طبق قانون اداره مهاجرت کانادا
دانشجویان بین المللی واجد شرایط که شرایط آن به شرح زیر است:
همراه فردی باشد که دارای اقامت دائم درکانادا است 
فرد بازدید کننده از کانادا به شرطی که این فرد دارای مجوز کار در کانادا باشد؛
فرد بازدید کننده ای که مجوز ماندن در کانادا را داشته باشد؛
فرد بازدید کننده که از طرف وزارت امور خارجه در کانادا حضور دارد تا وظایفی که به عهده او گذاشته شده  را انجام دهد مثل سفرا و... .

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه زندگی بین  700 تا 1000 دلار در ماه است. هزینه زندگی در شهرهای کوچک کمتر از شهر های بزرگ است. امکان دست یابی به شغل برای دانشجویان دراین کشور فراهم است. شما می توانید در حین تحصیل هزینه خود را با کار پاره وقت تامین کنید. هزینه زندگی در کانادا در سال اول در حدود 50 تا 80 میلیون خواهد بود ولی برای سال اول، باید هم برای تحصیل و هم برای زندگی بودجه در نظر بگیرید.

حساب بانکی لازم برای گرفتن ویزا در کانادا

زمانی که مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را انتخاب می کنید، باید ثابت کنید که امکان مالی برای سال اول تحصیلی را از نظر شهریه و هزینه زندگی دارید؛ در صورتی که مجرد هستید هزینه زندگی شما ۱۲ هزار دلار و اگر متاهل هستید و همسرتان هم شما را همراهی می کند ۱۸ هزار دلار و اگر غیر از همسر فرزندتان هم همراه تان هستند، 22 هزار دلار می باشد. 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه مهاجرتی کانادا می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح