شما اینجا هستید : صفحه اصلی  -> شهر های کانادا >
شهر های کانادا
کانادا کشوری است که در شمال قاره آمریکا قرار گرفته است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده است. کشور کانادا از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی پهناور ادامه دارد.کانادا با مساحت  98/9 میلیون کیلومتر مربع دومین کشور از نظر وسعت در قاره آمریکا شمالی و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر وسعت خشکی است. مرز میان کانادا و آمریکا بلند ترین مرز در جهان است. 
بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل نزدیکی به قطب شمال و سردی هوا خالی از سکنه است. مردمی که در کشور کانادا زندگی می کنند، مردمی هستند مهربان؛ با شهر هایی پیشرفته و زیبا و مناظر طبیعی، فوق العاده و متنوع.‌ کوهستان های پر از برف ایالت یوکان از سواحل شرقی و کوهستان های کلگری گرفته تا جنگل های بارانی ونکوور، همگی از زیبایی های بی حد و حصر کشور کانادا می باشد. به طور کلی ونکوور دارای آب و هوایی تقریبا معتدل است؛ ولی بخاطر تابستان های شگفت انگیزش در کانادا شهره است.
آشنایی با شهرهای مهم کانادا
کانادا در شمال امریکای شمالی واقع شده است و شامل سه منطقه و ده استان پهناور است. شهرهای مونترال، تورنتو، ونکوور، اتاوا و کبک جزو شهرهای صنعتی و مهم کانادا محسوب می شوند. از نظر مساحت، کانادا چهارمین کشور بزرگ جهان است و از نظر جمعیت سی و ششمین جایگاه را به خود اختصاص داده است‌. هم چنین می توان گفت تورنتو، مونترال، ونکوور، اتاوا، کلگری و ادمنتون به عنوان شهر های مهم و اصلی کانادا شناخته می شوند و علاوه بر اهمیت اقتصادی و اداری این شهرها به عنوان مراکز فرهنگی و آموزشی نیز برای کشور کانادا اهمیت دارند.

آشنایی با کلان شهر ونکوور

ونکوور، یکی از شهرهای مهاجرپذیر با متقاضی بالا برای اقامت دائم می باشد. اگر یک بار به این شهر سفر کنید، متوجه دلیل چنین انتخابی خواهید شد. هم چنین سیستم آموزشی درمانی و سازماندهی خوب و کیفیت بالای خدمات در این شهر از دلایل انتخاب این شهر برای مهاجرت می باشد. هم چنین زیبایی و تمیزی این شهر، یکی از دلایل دیگر برای اقامت در این کلان شهر است. 
وقتی در ونکوور هستید، می توانید با دو دقیقه پیاده روی خودتان را در مسیرهای پیاده روی کوهستانی زیبا و لذت بخش ببینید. ونکوور در کانادا، شهری است با تاریخ و غذای خوب ژاپنی، موسیقی های فوق العاده فرانسوی و طبیعت زیبا و دلنشین کره جنوبی.
از دیدگاه بسیاری از گردشگران، ونکوور کانادا شهری بسیار گران است! ولی وقتی در آن ساکن شوید می بینید که ارزش متحمل شدن هزینه های زیاد را دارد. 
ونکوور در طول اقیانوس آرام شمال غربی واقع شده است که به طور کلی دارای آب و هوایی تقریبا متعادل دارد؛ اما به تابستان های خوش آب و هوا در کانادا شهرت دارد که دلیل آن، بیشتر بخاطر بارش های زیاد باران از منظر گردشگران شناخته می شود. از ماه می تا سپتامبر هوا خشک و سنگین می شود اما از اوایل ماه اکتبر تا آوریل با آسمانی خاکستری مواجه می شوید که نم نم باران بی پایان پدیده غالب آن محسوب می شود. با این وجود، باراش باران آنقدر نیست که در موقعی که در این شهر ساکن هستید نیاز به گرفتن چتر در بالای سرخود داشته باشید.

معرفی شهر تورنتو

تورنتو، مرکز استان انتاریو و پر جمعیت ترین شهر کانادا است. تورنتو از لحاظ جمعیت چهارمین شهر آمریکای شمالی است. البته بعد از مکزیکو سیتی، نیویورک و لس آنجلس!
این شهر، یکی از قطب های اقتصادی و گردشگری در جهان محسوب می شود. تورنتو، از شهرهای چند ملیتی محسوب می شود. در کنار همه ویژگی های منحصر به فرد آن، دارای جاذبه های شهری نیز می باشد. و از مراکز مهم اقتصادی و تجاری در جهان است. با پیشرفت چشم گیری که در سال های اخیر پیدا کرده است به یکی از مقاصد گردشگری و حتی مهاجرتی تبدیل شده است.
نام این شهر برگرفته از کلمه سرخپوستی به معنای محلی که درختان زیاد در آن می رویند گرفته شده است. بسیاری از ساکنان تورنتو در انتاریو کانادایی-ایرانی هستند و عمدتا در ویلو دیل و تپه ریچموند ساکن هستند. تقریبا نیمی از جمعیت تورنتو در خارج این شهر به دنیا آمده اند. از نژاد هایی که در این شهر وجود دارند، نژاد مردم آسیای جنوبی با 16 درصد، چینی ها با ۱۱درصد، سرخ پوست ها با 8 درصد ولاتینی ها با 3 درصد تشکیل می دهند.
سرد ترین دما در تاریخ این شهر به سال ۱۹۸۱ برمی گردد که دما به ۳۲ درجه زیر صفر رسید.

معرفی استان کبک

از دیگر استان های کانادا، می توان به کبک اشاره کرد که مرکز آن هم شهر کبک است و بزرگترین شهر آن مونترال است. کبک تنها استان کانادا با جمعیتی اکثرا فرانسوی زبان است. تنها زبان رسمی کبک، فرانسوی می باشد. این استان از نظر جمعیت دومین استان کانادا است. در کبک چهار فصل بسیار متضاد وجود دارد.
فصل بهار آن یک بهار آرام و کوتاه و بعد از آن با شروع فصل پاییز شاهد هوایی سرد و طبیعتی رنگین خواهیم بود. تابستان ها گرم و اغلب نمناک و زمستان های سرد و طولانی، برفی و همچنین نمناک هستند. شهر های ساحلی و شبه جزیره ای از هوای معتدل و دمای بسیار لذت بخش اقیانوس بهره مندند که یک زمستان خوب و تابستان خنک را ایجاد می کنند و شهر های کوهستانی، البته با روزهایی کوتاه دارند.

معرفی شهر مونترال

مونترال، بزرگ ترین شهر در استان کبک است و بعد از تورنتو دومین شهر بزرگ این کشور است. بیشتر ساکنین تورنتو به زبان فرانسه صحبت می کنند. بیشتر جمعیت تورنتو انگلیسی زبان هستند و از لحاظ جغرافیایی مونترال در شرق کانادا و در جنوب غرب استان کبک قرار دارد‌. این شهر دارای بزرگ ترین مرکز تجاری صنعتی و فرهنگی است که به آب های آزاد دسترسی دارد. مونترال از مراکز عمده ای است که مهاجران ایرانی در آن ساکن هستند. مونترال دارای آب و هوای قاره ای مرطوب است و تابستان های گرم و مرطوب و در فصل زمستان دمای هوا به بالای نقطه انجماد می رسد که این موضوع، باعث بارش باران در ماه های ژانویه و فوریه می شود.

معرفی استان آلبرتا

آلبرتا یکی از ایالت های کانادا است که مرکز آن ادمنتون است. مهم ترین شهر آن کلگری و شهر بنف می باشد. مساحت این استان بعد از کبک، انتاریو و بریتیش کلمبیا در رده چهارم از لحاظ وسعت قرار دارد. در غرب استان آلبرتا، ما شاهد طبیعت رشته کوه های راکی هستیم. همچنین این شهر دارای زیبا ترین رودخانه ها، چشمه ها و دریاچه هاست. شهر کالگری نیز، دارای منبع آب و پوشش گیاهی بسیار خوبی است. سه دریاچه lakaclaire ,lesserslavlakeوlakeathabasca از شمار دریاچه هایی هستند که در آلبرتا قرار دارند. طولانی ترین رود این استان athabascariver می باشد که سرچشمه آن از کوه های راکی می باشد. بیشتر جمعیت آلبرتا در دو شهر ادمنتون و کلگری قرار دارند. از نظر آب و هوایی و پوشش گیاهی، آلبرتا به  4 بخش تقسیم می شود:
کوهستانی / جنگلی / در ناحیه شمالی پارک وحش  /  در ناحیه جنوبی دشت
آلبرتا دارای آب و هوایی خشک و حاره است با تابستان هایی گرم و خشک. رایج ترین زبان مادری در آلبرتا انگلیسی است. زبان چینی، آلمانی، فرانسه و زبان فارسی که فقط  5 درصد کل آن را شامل می شود در رده های بعد قرار می گیرند.
 تنوع قومی بی شمار و گوناگونی را می توانید در آلبرتا شاهد باشید که از سراسر دنیا از جمله انگلستان، ایرلند، اسکاتلند، ولز، آلمان، فرانسه، اوکراین و خاورمیانه به این شهر آمده اند و رایج ترین مذهب مردم در آلبرتا کاتولیک می باشد. آلبرتا دارای منابع نفتی است. محیط زیست در استان آلبرتا بسیار امن است و این موضوع، آن را محل امنی برای زندگی خانوادگی می سازد. این استان به دلیل داشتن جنگل های زیبا و کوه های راکی به یکی از بهترین و دلپذیرترین استان ها در کانادا تبدیل شده است.
نرخ پایین بیکاری، تورم، اشتغال زایی و همچنین پایین بودن مالیات باعث شده تا مهاجران زیادی را به سمت خود جذب کند. آلبرتا دارای یکی از ارزان قیمت ترین مسکن ها در بین شهرهای اصلی می باشد. میزان بالای جمعیت مهاجر در این استان و همچنین افزایش درآمد برای ساکنان آلبرتا، موجب شده تا موجی از تقاضا برای مهاجرت به کانادا از طریق ابرنامه استانی به وجود بیاید و قیمت ها در این نقطه به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند؛ اما هم چنان استان آلبرتا، محلی ارزان برای خرید کردن یا اجاره مسکن باقی مانده است.
با روند رو به رشد و افزایشی که در سرعت تولید خانه های جدید توسط خانه سازان در این منطقه به وجود آمده است، انتظار می رود که هزینه مسکن در سال های آینده کاهش داده شود و نرخ مسکن پایین بیاید. میانگین قیمت خانه در آلبرتا، چیزی حدود 38 تا 48 درصد کمتر از شهرهای دیگر کانادا از جمله تورنتو و ونکوور است. آلبرتا از سیستم تحصیلات معروفی برخوردار است.
تمامی شهروندانی که در آلبرتا ساکن هستند و جزو شهروندان کانادایی محسوب می شوند، سن زیر۲۰ سال دارند. مردم این کشور دارای تحصیلات رایگان هستند و اگر تا اتمام مقطع دبیرستان شما مقیم آلبرتا باشید؛ هنگامی که فرزندتان را برای ثبت نام می برید، می بینید که گزینه های زیادی را برای انتخاب مدرسه پیش رویتان قرار داده می دهند که همگی رایگان هستند و از هزینه هایی که مالیات آن ها داده می شود تامین می شوند. در آلبرتا مدارسی وجود دارند که مشغول آموزش به زبان فرانسوی هستند. همچنین در کنار این ها مدارس کاتولیک نیز وجود دارد. در حال حاضر آلبرتا نیز به سیستم مدارس انلاین و مجازی برای دانش آموزان و دانشجویان مجهز شده است. بعضی از پدر مادرها تصمیم به آموزش فرزند خود از طریق مدارس خصوصی می گیرند؛ اما بیشتر آن ها فرزندان خود را در مدارس عمومی و دولتی ثبت نام می کنند که این موضوع، بخاطر کیفیت بالای این مدارس در شهر های اصلی آلبرتا، مانند کالگری و ادمینتون -که یکی از بزرگ ترین شهر های این استان- است، می باشد. 
جمعیت ایرانی هایی که مقیم آلبرتا هستند، نزدیک به 9000 نفر می باشد. بنا بر اداره آمار کانادا، در سال۲۰۱۶ در شهر کلگری ۵۶۰ ایرانی و در شهر ادمنتون ۲۶۰۰ ایرانی ساکن بوده اند.
ایرانی های مقیم آلبرتا با به وجود آوردن چندین انجمن فرهنگی اقدام به نشان دادن فرهنگ ایرانی و آیین نوروزی کرده اند.از شهر های غربی استان کانادا می توان به شهر بریتیش کلمبیا اشاره کرد. این شهر میان رشته کوه راکی و اقیانوس آرام گرفته و مرکز این استان، شهر ویکتوریا می باشد.
یکی از بزرگ ترین شهر های آن ونکوور است. مساحت این استان به اندازه کشورهای فرانسه، آلمان و هلند است. این شهر با جمعیت 2/5 میلیون نفر، سومین شهر پر جمعیت کانادا به حساب می آید. از شهر های اصلی این استان، ونکوور است که از بزرگ ترین شهر های استان آلبرتا است. در حقیقت یک سوم جمعیت ونکوور خارجی هستند و بیشتر چینی های کانادا در این شهر زندگی می کنند.

معرفی شهر ویکتوریا

 ویکتوریا مرکز استان بریتیش کلمبیا است که در جزیره ونکوور قرار دارد. یکی دیگر از شهرهای کانادا اسکوشیا است که مرکز آن شهر هلفیکس است که بزرگ ترین شهر استان نیز به حساب می آید. بخش شبه جزیره ای نوا اسکوشیا با باریکه ای به نام تنگه چیگ نکتو به سرزمین اصلی کانادا متصل شده و جزیره کیپ برتون توسط تنگه کانسو از جزیره جدا شده است. نوا اسکوشیا به همراه جزیره پرنس ادوارد و نیوبرانزویک از استان های ساحلی کانادا هستند. این استان جزو کم جمعیت ترین استان های نوا اسکوشیا است و با وجود مساحت کم، دومین استان پر تراکم کانادا است. 
اقتصاد در نوا اسکوشیا دارای تنوع گوناگونی است که از نمونه های آن می توان به تولید، ماهی گیری و معدن اشاره کرد. در استان نوا اسکوشیا جنگل داری مدرن و کشاورزی پیشرفته وجود دارد.
 بخش اصلی صنعت و معدن، مربوط به ذغال سنگ است. یکی از دلایل پایین بودن هزینه ها در این استان قیمت پایین مسکن می باشد که این موضوع، یکی از دلایل مهاجرت 300 نفر در سال می باشد. در سال های اخیر، این استان در جهت فراهم کردن رفاه حال دانشجویان فارغ التحصیلی که این استان را جهت کار و اقامت انتخاب می کنند تلاش بسیاری داشته است. 
دولت کانادا با یک سیستم حکومتی فدرال فعالیت می کند. سایر نقاط، به دولت ملی در اتاوا و دیگر اموری که تحت کنترل دولت استانی باشند عمل می کنند.
از دیگر استان های کانادا می توان به نوناووت اشاره کرد که این قلمرو، پنجمین بخش بزرگ دنیاست. مرکز آن ایکالویت در جزایر بافین است. مساحت نوناووت از اروپای غربی بیشتر است و از شمالی ترین سکونت گاه دائمی انسانی دنیا به نام آلرت در این قلمرو واقع شده است.
با ما همراه باشید؛ هر روز مقالات دیگری به این مجموعه کامل اضافه می شود.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه مهاجرتی کانادا می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح